Bartoňova útulna Peklo – Peklo u Nového Města nad Metují

Královehradecký kraj

číslo místa: 1026

images

Abychom poznali hojně navštěvovanou krásnou a romantickou část okolí Nového Města nad Metují, vydáme se od rozcestníku u galerie Zázvorka na výlet po červené značce, která nás povede příjemnou a pohodlnou cestou lesním údolím proti proudu peřejnaté Metuje do Pekla.

Peklem se totiž nazývá půvabné hluboké údolí s četnými projevy rozpadu skalnatých výchozů, jehož část o výměře téměř 320 ha při soutoku s Olešenkou byla v roce 1997 prohlášena přírodní rezervací, zejména k ochraně četných živočichů a hmyzu. Stejně tak se nazývá i cíl cesty – výletní restaurace.

Ta vznikla při stejnojmenné osadě prvně jmenované v roce 1415. Starý mlýn, nazývaný Pekelec byl v roce 1912 přestavěn pro pana Bartoně, majitele novoměstského zámku podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče na výletní restauraci s použitím prvků lidové architektury, která dobře zapadá do přírodní scenerie.

V roce 1923 byla údolím vybudována turistická stezka a chata se stala vyhledávaným cílem s občerstvením i možností ubytování. Při svých cestách Peklo navštívili ze známých osobností Eduard Vojan, Guth Jarkovský a Alois Jirásek, pro něhož se údolí stalo inspirací k povídce „V Pekle“.

Zajímavostí je i dřevěná skulptura čerta před restaurací. Autorem je řezbář a sochař Ivan Dědek Šmíd. A pokud jsme zapomněli rozhlédnout se údolím, nevadí – můžeme tak učinit při zpáteční cestě do Nového Města, ale stejně tak se můžeme pro změnu vrátit i silničkou po druhém břehu Metuje.

Další typy akcí , pro které je možné využít toto místo:

Svatební obřad, Svatební hostina, Firemní večírky, Rekreace

Kapacita osob a ubytování:

Kapacita osob pro interiér: 100                      Kapacita osob pro exteriér: Neomezeno

Počet pokojů:   6                                        Počet lůžek:  19

Stravování:

Možnost využití restaurace a rychlého občerstvení a grilování.

Speciální nabídka:

Zahrada, terasa, venkovní sezení, výhled.

Sportovní vyžití:

Cyklistika, turistika, dětské hřiště

Noční klid:

Výstřižek

Jestli máte zájem o toto místo zašlete nám poptávku na náš email kdedameparty